Jak správně pečovat o koženou galanterii
Nerovnoměrná struktura povrchu usně (kůže), drobné jizvy a mírné barevné rozdíly nejsou vadou, ale naopak charakteristickými znaky tohoto přírodního materiálu. Usňové (kožené) materiály mají vyšší užitnou hodnotu, něž syntetické materiály. Useň snese větší a dlouhodobější namáhání, vyznačuje se svou pevností, tvarovou variabilitou a prodyšností. Proto je useň stále tak žádanou surovinou pro svou módnost, autentičnost a nadčasovost.
Usňové výrobky je třeba chránit před vlhkem, nadměrným slunečním zářením, mechanickými vlivy (poškrábání, protržení) a chemickými látkami (rozpouštědla, kyseliny, tuky atd.). Údržba a čištění se provádí výhradně speciálními prostředky na usně podle konkrétního návodu k použití pro daný typ usně. Jednoznačně je nutné používat pouze kvalitní ošetřovací přípravky např. značky Collonil. Nekvalitní prostředky na ošetřování usní mohou výrobek znehodnotit. Pro výběr vhodného přípravku na ošetřování je rozhodující druh použité usně (hladká useň, broušená useň, povrstvená useň).
1. Chraňte výrobek před úplným promáčením. V případě, že kožený výrobek promokne, nesušte ho v bezprostřední blízkosti tepelných zdrojů, aby nedošlo k jeho poškození. Vyšší odolnost proti vodě lze zajistit vhodnou impregnací usní.
2. Věnujte pozornost přiměřenému zatížení výrobku. U kožených kabelek je přípustné zatížení 1,4 kg, u kožených aktovek 3,2 kg. Speciální kožené notebokové brašny pak maximálně 5,5kg. U cestovních zavazadel je maximální zatížení rozdílné a to podle jejich konstrukce a účelu. Pečlivě tedy sledujte doplňující informace od výrobce.
3. Použitím vhodných impregnačních prostředků můžete výrazně ovlivnit jejich životnost. Vhodná je zejména impregnace před prvním nošením.
4. Kiwi Aquastop chrání kůži, semiš a tkaniny před vodou a vlhkem. Ideální prostředek pro ochranu obuvi, bund, kabelek, batohů, deštníků či stanů a dalších potřeb pro sportovní a venkovní aktivity. Přípravek není vhodný používat na výrobky z lakované kůže a z elastických materiálů.